فرم مشاوره رایگان

می‌توانید با تکمیل فرم زیر از مشاوره تحصیلی

رایــــگــــان و آنـــــلاین ما استفاده کنید

نام و نام خانوادگی:(*)
Invalid Input

شماره تلفن:(*)
Invalid Input

گامی به سوی موفقیت با حسین احمدی

حافظه و تمرکز در قدرت یادگیری و موفقیت افراد تاثیر زیادی دارند، اما برخی فکر می‌کنند حافظه‌ی انسان از زمان تولد تا مرگ ثابت می‌ماند و کسی که از اول حافظه‌ی خوبی نداشته برای همیشه همین‌طور باقی می‌ماند. در حالی که، تقویت حافظه بسیار ساده‌تر از  آن است که فکر می‌کنید. حسین احمدی دراین مقاله راه های تقویت حافظه و تمرکز معرفی می کند.

حافظه‌تان درون مغز شماست

حافظه بخشي از مغز است، پس هر چيزي که به تقويت مغز کمک کند به تقويت حافظه نيز کمک میکند. تمرينات فيزيکي، بازيهاي فکري و پازل مثل حل جدول و سودوکو نمونه هایی هستند که تاثير آنها روی حافظه ثابت شده است.

تغذيه ی سالم، دوري از استرس و کنترل عصبانيت نه تنها باعث ميشوند مغز راحت تر روي موضوعي تمرکز کند، بلکه براي سلامت جسماني نيز مفيد هستند. خواب کافي نيز بسيار مهم است و موارد مهم ديگر شامل مواد غذايي ويتاميني، امگا ۳ و سبزيجات هستند.

راه‌های تقويت حافظه

تمرکز

حسین احمدی: (روي کاري که انجام مي دهيد، تمرکز کنید و همزمان با آن کار ديگري را شروع نکنيد.) اين موضوع به اين دليل مهم است که مغز براي ثبت صحيح و کامل اطلاعات به زمان نياز دارد. اگر اطلاعات به درستي در مغز يا حافظه ثبت نشوند، نميتوانيد آنها را کامل به ياد آورید.

اينها حواس پنجگانه اي هستند که زندگي بدون آنها بسيار دشوار است، ولي هرچه تعداد حواس بيشتري را هنگام به خاطر سپردن چيزي درگير کنيد، آن چيز را بهتر به خاطر خواهيد سپرد، براي همين اگر ميخواهيد نام کسي را که براي اولين بار او را ملاقات ميکنيد به خاطر بسپاريد به چشمان او نگاه (حس بينايي) و نامش را زير لب تکرار کنيد )تکرار شنوايي)؛ سپس با او دست دهيد (حس لامسه). هر چه بيشتر از حواس پنجگانه استفاده کنيد، حافظه ی شما راحت تر کار خود را انجام می دهد.

تکرار

یکي از روش هايي که قطعا با آن آشنا هستيد تکرار کردن است. بسياري از افراد براي به خاطر سپردن چيزي آن را مدام تکرار مي کنند. اين کار باعث ميشود اطلاعات براي مدت طولاني تري در حافظه شما باقي بماند.

بخش بخش کردن

يک عدد 10 رقمي را تصور کنيد؛ براي مثال، کد ملي يا شماره موبايل!

حسین احمدی روشی را برای به خاطر سپردن اعداد طولانی در نظر دارد. به جاي اينکه آن را عدد به عدد يا يک عدد واحد به خاطر بسپاريد، آن را به سه عدد بخش کنيد، مثال ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰ که را ميتوان اينگونه بخش کرد: 7890 – 456 - 123 به اين ترتيب ذهن راحتتر ميتواند آن را به خاطر بسپارد.حسین احمدی توصیه می کند این روش برای جمله ها نیز بکار ببرید؛ هنگامي که ميخواهيد جمله اي را به خاطر بسپاريد، آن را به بخشها و جملاتي کوچکتر بخش و هر بخش را جداگانه حفظ کنيد.

سازماندهي

مغز علاقه ی زيادي به سازماندهي اطلاعات دارد به همین دلیل کتابها فصل بندي ميشوند. سازماندهي اطلاعاتي که ميخواهيد آنها را به خاطر بسپاريد، کمک زيادي به حافظه ی شما میکند. هرچه اطلاعات را دقيقتر به مغز تحویل دهيد، مغز نيز آنها را دقيقتر به خاطر شما می آورد.

تکنيک‌هاي تقويت حافظه

روشهاي زيادي براي تقويت حافظه ابداع شده اند؛ ولي تمام آنها در يک چيز مشترک هستند. آنها کمک ميکنند اطلاعات پيچيده را از راه تصويرسازي، مخفف سازي، منظوم سازي (شعر) و آهنگ بهتر به خاطر بسپاريد.

از روشي که براي شما راحت‌تر است استفاده کنيد.

هر فرد شيوه اي منحصر به فرد در به خاطر سپردن اطلاعات دارد و اين طور نيست که شيوه ای در تمام شرايط مناسب باشد. سعي کنيد از روشي که مناسب شخص شماست استفاده کنيد حتي اگر اين روش براي ساير افراد سخت و دشوار باشد يا خوب جواب ندهد. شما خودتان بهتر از شرايط و توانايي هاي خود آگاهي داريد؛ مثال بعضي ها با نوشتن روي کاغذ مطالب جديد را بهتر ياد ميگيرند و بعضي با ضبط کردن صداي خودشان و گوش دادن به آن، اين کار را انجام ميدهند.

ارتباط برقرار کردن بین اطلاعات

بیشتر افراد هنگامي که چيز جديدي ياد مي گيرد فراموش ميکنند. بين اطلاعات جديد و قديمي، رابطه برقرار میکنند. تحقيقات نشان ميدهند وقتي بين اطلاعات جديد و قديمي ارتباط برقرار ميشود، حافظه آنها را با قدرت بيشتري ذخيره میکند و هر دو موضوع بهتر و دقيقتر در ذهن باقي می ماند. بنابراین، حسین احمدی توصیه می کند اطلاعات جديد را مانند حلقه هاي زنجير به اطلاعات و تجربيات قديمي تر متصل کنيد.

حسین احمدی

استاد حسین احمدی مشاور و برنامه ریز با آغاز کار خود در سال 1373 تا به امروز با سابقه درخشان و حضوری پر رنگ در عرصه کنکور نامی نیک و شایسته ی اعتماد از خود برجای گذاشته است . مشاور و برنامه ریز برتر کشور مدرس برترین فیلم های آموزشی با گیلنا کنکور آسان است ادبیات،عربی،دین و زندگی

استاد حسین احمدی

سایت های رسمی استاد حسین احمدی

konkur-100.ir

gilna-konkur.com

konkur-100.com

سایت های رسمی استاد امیر مسعودی

amirmasooudi.com

masoudikonkour.com

استاد امیر مسعودی
کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

Search